طراحی و سفارش مستند

فیلم مستند چیست؟

مستندها معمولا فیلم‌های کوتاهی هستن که در دل خودشون حامل یک پیام برای مخاطب هستن. مستند بر خلاف سایر انواع فیلم‌ها بر

واقعیت تاکید داره و ممکنه یک اتفاق، خبر یا رویدادی را برای مخاطب تعریف کنه.

درواقع مستند همانطور که از اسمش پیداست، درحال روایت موضوعی است که اون موضوع از زاویه لنز دوربین فیلم‌بردار سندیت پیدا

میکنه. پس طبیعتا فیلمساز باید دقت کنه که نظر یا سلیقه شخصی خودش را در حین ساخت فیلم دخیل نکنه تا اصل واقعیت بدون کم و

کاست روایت بشه.

خیلی از ما تا اسم مستند میاد شاید به یاد مستندهای حیاط وحش یا مستندهای علمی بیوفتیم. اما مستند میتونه در ژانرهای مختلفی

مثل خبری، سیاسی، ورزشی، تبلیغاتی، اجتماعی، تاریخی، فرهنگی، مذهبی و سایر موضوعات ساخته بشه.

پخش ویدیو

تفاوت مستند با فیلم‌های داستانی

1

فیلم‌های مستند بر خلاف فیلم‌های داستانی که عمدتا برای سرگرم کردن مـخاطب ساخته میـشن، هـدف دیگه‌ای را دنبال میکنه. بیشتر تمرکز مستند بر گفتن واقعیات یا حوادثی است که مخاطب آشنایی کمی با اونها داره و با دیدن مستند میخوان که به اطلاعات بیشتری از موضوع دست پیدا کنن.

بیطرفی، یکی از اصول مهمی که یک مستندساز باید بهش پایبند باشه

2

از مهم‌ترین عناصر ساخت یک فیلم داستانی، بازیگرانی هستن که در اون فیلم ایفای نقش میکنن. درحالی که در مستندها خبری از بازیگر نیست و مردم عادی اون مستند را میسازن.

3

مورد بعدی هزینه بسیار پایین ساخت مستند در مقایسه با فیلم‌های داستانیه. اگه بودجه یک فیلم را برای ساخت مستند درنظر بگیریم احتمالا بتونیم بیشتر از ده تا مستند بسازیم.

4

از اونجایی که مستند بر اساس واقعیت ساخته میشه، معمولا از لوکیشن‌ها و فضاها بدون دستکاری استفاده میشه اما در فیلم‌ها عموما برای جذابیت بیشتر و جلب توجه مخاطب از لوکیشن‌های ساختگی و مصنوعی هم استفاده میشه.

برخی از انواع فیلم مستند

احتمالا کمتر اسم این نوع مستند را شنیده باشید. وقتی قسمت‌هایی  از یک ویدیو مستند با موشن گرافیک ترکیب بشه،  درواقع یک مستند موشن ساخته شده. این نوع ویدیوها در انواع ژانرها تولید میشه.

در انواع مستندهای گفته شده همه یا بخش عمده‌ای از فیلم توسط فیلم‌بردار ضبط میشه و دوربین فیلم‌برداری جزئی جدانشدنی از ساخت مستند به حساب میاد، اما در مستند آرشیوی عملا تصویربرداری وجود نداره و تمام فیلم با استفاده از فوتیج‌های موجود در اینترنت ساخته میشه.

بعد از پیدا کردن فوتیج‌های مناسب، ویدیو صداگذاری و تدوین میشه.

مستند آرشیوی را میشه در ژانرهای مختلف ساخت و یکم خلاقیت و ایده‌پردازی لازم داره.

برای درک بهتر این جنس مستندها میتونید به ویدیوی زیر نگاه کنید یا از قسمت نمونه‌کارها به موارد بیشتری از مستندهای تولید شده توسط تیم ما دسترسی پیدا کنید.

یکی از متداول‌ترین انواع مستند از همین نوع هست. 

زمانی که اتفاقی میوفته و خبرساز میشه، مردم دوست دارن هرچه کامل‌تر راجع‌بهش بدونن و اینجا یه مستند خبری دست اول میتونه خیلی جذاب باشه. 

طبیعتا در این نوع مستند باید به اتفاقات روز پرداخت و اگه میخواید افاقات گذشته رو بازگو کنید باید حرف جدیدی از زاویه‌ای جدید رو کنید.در این نوع مستند به یک گوینده هم نیاز دارید تا متن خبر را بخونه. 

مستندات خبری چون روایت کننده اتفاق روز هستن معمولا کار سختی برای دیده شدن ندارن و اگه متن و ویدیوهای جذابی  داشته باشه به سرعت حتی وایرال هم میشه.

 اما خب معمولا عمر کوتاهی دارن.

در ساخت مستندهای علمی باید خیلی مراقب منبع و محتوایی که میزارید باشید. 

چون صحت این منابع باعث موفقیت مستند میشه و هرچی هم که از واقعیت دور باشه باعث میشه انتقاد به مستند بیشتر و بیشتر بشه.

خیلی مواقع برای ساخت این فیلم‌ها از افرادی به عنوان کارشناس یا صاحب‌نظر دعوت میشه تا اعتبار مستند را بالاتر ببرن.برای ساخت مستندات علمی نیاز به ساعت‌ها و حتی روزها تحقیق و پژوهش و گرداوردی مطالب دارید تا اطلاعاتی که روایت میشه برای مخاطبین جذاب و البته آموزنده باشه.

مستندهایی که اغلب با سروصدایی زیاد همراه میشن.

این نوع مستند به اتفاقات سیاسی پیرامون یک کشور یا یک شخص میپردازه. در کشورهایی که از آزادی بیان برخوردارن مستندهای سیاسی میتونه بسیار جنجالی و پربازدید باشه.

در این نوع مستند، فیلمساز معمولا دست روی یک موضوع مهم از نگاه مخاطب میزاره. معمولا این مستندها بیان‌کننده یکی از دغدغه‌های مردم هستن و با روایتی داستانی سعی در رسوندن مفهوم و پیامی به مخاطب داره.

موضوعاتی که در این نوع مستند بیان میشه گسترده است و میتونه از محیط زیست، سبک زندگی، تحصیل و روابط اجتماعی تا موضوعاتی مثل فقر، بهداشت، اعتیاد، بیکاری و سایر موارد متفاوت باشه.

جنس این نوع مستند با موارد گفته شده بالا یکم فرق داره. در اینجا مستندساز به سفارش یک شرکت یا واحد صنعتی اقدام به تولید مستند میکنه. اهدافی که برای این نوع مستند درنظر گرفته میشه کمتر جنبه عمومی پیدا میکنه و بیشتر برای روند کار یا ثبت رزومه و معرفی شرکت استفاده میشه.

شاید گذاشتن اسم “مستند” بر روی ویدیوهایی که جنبه تبلیغاتی دارن کار درستی نباشه و با روح مستند و حال و هوای اون همخوانی نداشته باشه، اما فیلم‌هایی که برای معرفی یک محصول یا اهداف تبلیغاتی ساخته میشن رو میتونیم با ارفاق جزء مستند به حساب بیاریم.

فیلم‌هایی که با هدف تبلیغ اما متفاوت از چیزی که ذهن ما به عنوان تبلیغ میشناسه ساخته میشن و حتی درنگاه اول اصلا شبیه تبیلغات نیست.

پخش ویدیو

مستند موشن معرفی سازمان اقتصادی کوثر

پخش ویدیو

مستند تولیدی دیدار وزیر با نخست وزیر ارمنستان

پخش ویدیو

مستند آرشیوی علم بهتر است یا ثروت؟